Jak psát popisy produktů – být přínosem pro zákazníka

Popis produktu je hlavní místo, kde se zákazník rozhodne, jestli produkt koupí.

Výhody osobního prodeje

Při osobním prodeji máte výhody. Vnímáte zákazníkovo tempo vnímání informací. Vidíte, zda očima sleduje popisovaný produkt, nebo pošilhává po jiném. Cítíte, jestli jej to opravdu zajímá.

Zákazník má možnost klást otázky a skákat vám do řeči. Nenechat se unudit tím, co už ví, a může se podrobně doptat na to, co zatím nezjistil.

Na eshopu chybí interaktivita se zákazníkem, ale lze to obejít

Nevidíte mu do očí a nevnímáte, jak je zapálený. Ale můžete vycházet ze zkušeností s ostatními zákazníky, s ostatními produkty. Zamyslet se a odhadnout, co přesně potřebují všechny typy zákazníků, kteří by si produkt mohly koupit.

Typy vnímání

  • Techniky založený zákazník bude chtít tabulku s technickými údaji
  • Pocitový zákazník ocení slovní vyjádření (Např.: Težké tak akorát pro denní použití; Velmi odolný model pojící se s větší hmotností;)
  • Vizuální typ chce vidět fotografie z různých úhlů, zvenku i zevnitř. Ideálně video.
  • Pro koho jsou důležité osobní vztahy, pro něj bude super video, kde uvidí milého člověka.

Rozsah znalostí

Sami zvažte, zda je produkt vhodný jen pro odborníka, jen pro lajka, nebo oba dva. Podle toho zvolte odbornost jazyku a žargon. Nebojte se stejnou informaci zopakovat dvakrát jiným jazykem.

Odpovězte dřív, než se zeptá

Sortimentu rozumíte. Víte přece, na co se zákazníci často ptají. Tak jim ty otázky sepište, ke každé přidejte i odpověď, celé to dejte do popisu produktu a pojmenujte to např.“Na co se nás zákazníci často ptají“, „Mohlo by vás zajímat“, „Mělo by vás zajímat“. Poslední zní lehce direktivně, může být vhodný u bezpečnostních otázek.

Srovnávejte

Pokud máte v sortimentu něco, s čím lze ten produkt zaměnit, určitě i zákazníci uvažují, zda si koupit to či ono. Vždyť je to podobné.

Řekněte jim, v čem se liší a doporučte, pro koho/jaké využití je který produkt vhodný.

Buďte upřímní, poukažte i na slabé stránky s ohledem na jejich využití. Např.:“Velmi lehlké provedení této nepromokavé bundy je pohodlné pro běžné nošení. Pokud plánujete celodenní výlet do Tater, může pro vás být při celodenním dešti vhodnější tento či tento model. Oba vypadají velmi hezky a příjemně se nosí každý den. A navíc je lze využít i pro extrémnější podmínky.

Zkoušejte a hodnoťte

Zákazník kupuje vaši znalost. Váš názor, radu, má ve vás důvěru.

Můžete mu dát katalogový popis od vašeho dodavatele/výrobce. Ale říkáte tím:“Nic o tom nevím, nerozumím tomu“, anebo „Nemám prostor ti poradit, nějak se rozhodni sám, zákazníku.“ Obojí ale znamená, že pak už můžete konkurovat jenom cenou, což dělá 95% českých eshopů. Tak hodně zdaru.

Anebo sortimentu rozumíte. Zákazník je pro vás důležitý. Chcete mu pomoci a firmu máte postavenou tak, aby mu pomoci šlo. V tom případě produkt vyzkoušejte, osahejte, srovnejte. A pak zákazníkovi napište osobní doporučení, ikdyby nebylo zrovna pozitivní. Doporučte mu třeba lepší model, nebo horší vlastnosti ospravedlňte nižší cenou.

Cílem je zajistit, že zákazník ví, proč si daný produkt kupuje.

Každý produkt má některé vlastnosti dobré, jiné horší (kvalita, cena, rychlost dodání, možnost reklamace, možnost opravy, záruční doba, možnost vyzkoušení, možnost výměny, možnost individualizace, atp.). Vašim úkolem je toto info předat zákazníkovi.

Žádný produkt není dobrý, nebo špatný. Je jen jinak vyvážený.

Pokud má produkt špatné vlastnosti i hroznou cenu, pak jej nechcete prodávat.

Anebo jej prodáváte jen proto, abyste na něj ulovili zákazníka a pak mu vysvětlili, ať si koupí konkrétně to a to, že je to pro něj lepší. I toto je fér taktika.

Ostatní produkty už mají jen jiný poměr ceny/kvality, atp. viz výše. A na vás je tyto poměry zmapovat osobní zkušeností a popsat je.