Proč se mi na macOS od Apple pracuje lépe než na Windows

Ovládací panely

Na macOS je navrhli lidé pro lidi. Cokoliv jsem kdy hledal, jsem v nich našel okamžitě.

ovladaci-panely-macos

Ovládací panely windows mě děsí. Polovině položek nerozumím, k čemu jsou. A když něco hledám, bez Google většinou nenajdu, jak to nastavit.

Každá položka je jakoby nekompletní a odkazuje na několik dalších možností nastavení někde jinde.ovladaci-panely-windowsVe windows 10 jsem včera hledal, jak vypnout automatický restart po aktualizaci. Nenašel, ani Google to neví. Prostě ráno přijdu a pootvírané okna, a sice uložená, ale přesto rozdělaná práce, je zavřená.

Aktualizace

Na macOS jdou naplánovat, vypnout. U každé aktualizace je popsáno, k čemu je dobrá.

Na windows jsem nenašel, jak je obsluhovat. Každá aktualizace má nějaké KB a hromadu čísel, ale abych se o ní něco dozvěděl, jsem odkázaný na internet. Takže blackbox. Navíc se to restartuje jak se tomu chce a je to nepříjemné.

Stabilita

Kdysi (2012) jsem nainstaloval MS office na macOS (Microsoftí office jsou prostě nedostižný kancelářský balík, fakt jsou super, Apple nic tak skvělého nemá). A maxOS mi po té instalalci poprvé spadl. Kromě této situace mi nikdy nezamrzl, nespadl, vždy reagoval okamžitě a předvídatelně.

Na windows teď pár dní pracuju, protože jsem si polil macbooka a čekám na jeho opravu. Hned první den jsem udělal reinstalaci starého Lenova na windows a ten den spadly 3x.

padajici-windows

PrintScreen

Na macOS stisknu kombinaci kláves a mám vyfocené okno, nebo celou obrazovku, uloženou v souboru na ploše.

Na windows nic takového není, microsoft si tu práci nedal. Nechal to na uživateli, který si musí najít aplikaci třetí strany, vybrat si, koupit si (anebo se nechat otravovat reklamama).

Náhledy

Kdekoliv v macOS stisknu mezerník, zobrazí se mi okamžitě náhled vybraného souboru. V příloze pošty, v průzkumníku, ve vlastnostech souboru, v aplikaci která se souborem pracuje. Všude, kdekoliv.

Windows nic takového nemá. Na PDF si opět uživatel musí poradit instalací Adobe Acrobat Readera, obrázky se občas zobrazí a občas ne, náhled dokumentů není. A když už náhled je, nejde zvětšit.

Schyzofrenní přepínání klávesnice

Na mnoha klávesách klávesnice jsou tři a více znaků. Jeden se napíše stitkem klávesy, druhý znak se shiftem.

Mac má klávesu, která se dá popsat jako sekundární shift, říká jí command. Když chcete napsat třetí znak, napíšete ho stiskem command a té klávesy. Takže je to pohodlné a vždy přesně víte, co se na obrazovce objeví. Přesně podle toho, co stisknete.

Windows nic takového nemá. Takže třetí znak napíšete:

  1. obludnou zkratkou, např. Alt a na numerické klávesnici vyťukáte 97 (tuším že tak vznikne zpětné lomítko \), nebo
  2. držíte pravý Alt a napíšete písmeno „v“, kdyř chcete napsat @. Co to proboha je?
  3. Jiná možnost je přepnout klávesnici. Pak stiskem stejné klávesy, jako před chvílí, dojde k napsání úplně jiného znaku, než ta samá klávesa napsala před chvílí. A pak přepnete klávesnici zpátky.

Programátoři tuhle obludnost musejí při své práci udělat třeba 5x na každém řádku. Kvůli znakům jako <>$# atp.

Takže na windows buď znáte obludná čísla a máte numerickou klávesnici, anebo nikdy nevíte, co se na obrazovce objeví. Protože ustíhat sledování, kterou klávesnici máte zrovna přepnutou, to je nadlidský výkon. Většina to řeší napsáním znaku a když je blbě, smažou ho, přepnou klávesnici a napíšou jej znova. Šílené.

Vyhledávání

Ani po třech dnech mi vyhledávání na windows neumí podle názvu najít soubory, které ke své práci potřebuju. Takže průzkumník a klikat a hledat.

MacOS prohledá, vše hezky seřadí, najít soubor je otázka klávesové zkratky a asi půl sekundy.

Stahování souborů

Když na macOS stahuju soubor z internetu, je jedno, z jakého programu jsem stahování vyvolal. Až je soubor stažený, vpravo dole začne vyskakovat ikona, která mě na dokončené stahování upozorní. Takže vím, že je soubor k dispozici a jdu, nebo nejdu s ním pracovat.

Na windows záleží, jakým programem soubor stahujete. Nikde jinde se o průběhu stahování nedozvíte. Typicky surfuju Chromem a Firefoxem. Obojím zároveň, Chrome se mi stará o kancelářské věci, na Firefoxu programuju. A když na windows něco stahuju, furt myslím na to, čím jsem to stahoval a chodím ručně kontrolovat, jestli už je to stažené.

Na macOS je soubor v cílové složce od začátku a z jeho názvu je poznat, jestli stahování ještě probíhá, nebo už je dokončeno. Takže se nestane, že klikáte na ještě nestažený soubor.

Na windows tam soubor prostě je a jen roste jeho velikost. Ale jestli už je stažený, to se z průzkumníka nedozvíte. Takže to máte v hlavě a řešíte to vy, místo aby to řešil počítač za vás.

Instalace a odinstalace aplikací

Na macOS stáhnu soubor, kliknu, otevře se okno s dvěma ikonama. Ikonu aplikace přetáhnu na ikonu složky s ostatníma aplikacema a je nainstalováno.

Odinstalace probíhá smazáním souboru aplikace z disku.

Na windows jsou nesmyslní instalační průvodci. Každý z nich jen potřebuje asi 5x zmáčknout tlačítko „další“ a nic víc. Proč to tak otravuje?

Odinstalace probíhá přes jakousi položku v ovládacích panelech, která se v každé verzi windows jmenuje jinak. A aplikace občas prostě odinstalovat nejde. A zas je tam nesmyslný průvodce.

Nízkoúrovňové nastavování počítače

Ne všechno nastavení používají běžní lidé, proto jsou v obou systémech různě skryté. Ale občas se hodí si to nastavení změnit.

Microsoft měl dobrý záměr, ale vymkl se mu kontrole. Aby bylo nastavení pohromadě, vymyslel si registry. Ale konfiguracím v souborech na disku se tím stejně nevyhnul, a navíc jsou registry tak obludně obrovské, že vyznat se v nich, chce notnou dávku intelektu. A nastavení se různě bijou, po změně nastavení se musí uživatel odhlásit a přihlásit, anebo restartovat počítač (většinou).

MacOS vychází z UNIXových sytémů. Takže když je potřeba něco nestandardního, dělá se to v souborech na disku, stejně jako u všech UNIXových systémů. Žádné odhlašování a přihlašování, aby se změny projevily, ani restarty počítače (nanejvýš se restartuje příslušný daemon). Vše je přehledné a jasné.

terminal-mac-os-x

Co má lepšího windows?

  • Je velmi rozšířený
  • Počítač s windows je cenově výrazně dostupnější, než počítač s macOS. A jeho hardware jde za hubičku rozšiřovat a měnit, příslušenství stojí pár korun a existuje (Apple nemá např. dock, originál nabíječku do auta, na všechno potřebuje tunu redukčních kabelů).
  • Na windows jsou opravdu skvělé Microsoft Office. Jejich klon existuje i pro macOS přímo z dílny Microsoftu, ale nejsou tak dobré.

Pro servisní firmy je skvělé, jak snadno se windows zaviruje, protože za jejich odvirování a záchrany dat, lze hezky inkasovat.

Už se těším, až mi opraví meka. Už aby to bylo.