Proč ukončujeme projekt Mastershop

Vážení zákazníci,
v březnu 2017 jsme provoz projektu Mastershop.cz začali postupně ukončovat. Fungujícím eshopům provoz zajistíme, nové už zakládat nebudeme.

Mastershop byl náš projekt poskytující možnost si založit eshop do dvou minut a za pár stokorun měsíčně. Nyní jeho provoz ukončujeme.

Původní záměr projektu

Původní záměr byl pomoci našim zákazníkům s osaháváním nového sortimentu. Založil se eshop, napojil se na dodavatele, pustil se na Zboží.cz, Heureka.cz, nějaké to SEO a PPC. Za pár týdnů bylo jasno, jestli postavit eshop velký, anebo sortiment opustit.

Když už systém existoval, pustili jsme jej „ven“ i pro zákazníky, kteří s námi zatím nespolupracovali.

Neporadili jsme si s cílovou skupinou pronajímaných eshopů

Náš typický zákazník (s eshopem na míru) má obrat 10-100mil./rok a svému oboru dokonale rozumí.

Typický zákazník Mastershopu (pronajímaného eshopu za 150Kč/měs.) měl ale obrat nula a svému oboru často nerozuměl vůbec.

Přitom oba typy zákazníků vyžadují péči. Těm malým často chybí zásadní informace/znalosti, takže jsou komunikačně náročnější. Ti větší jsou zkušení a vědí, co dělají. Takže komunikace s nimi je klidná, věcná, kultivovaná. Ti malí jsou na eshopu často životně závislí a každý nezdar je velmi bolí a osobně se jich dotýká, z čehož plyne i častý způsob komunikace této cílové skupiny.

Finančně to nevycházelo

Vydělávat peníze lze drahými produkty malému počtu zákazníků, nebo levnými produkty velkému množství zákazníků.

Naše firma, RELIGIS s.r.o., je ten první případ.

Např. na obrat 1mil. Kč je při ceně 150Kč/měs. potřeba asi 7tis. eshopů. To by sebou přineslo benefity, ale i starosti, a celkově by to mířilo mimo hlavní záměr naší firmy. Chceme se starat primárně o několik vybraných zákazníků s obratem 10-100mil. Kč/rok, kde se majitel účastní řízení eshopu.

Mastershop byl založen pro podporu současných zákazníků. Pochopili jsme, že nelze nabízet veřejně a proto jeho provoz ukončujeme.

Spotřebovával nedostatkové výrobní kapacity

Bez inovací a modernizace ten systém zastarával. Protože to byl ale vedlejší projekt, na inovace a modernizaci nezbyl prostor. Vývojářů je trvalý nedostatek a nechtěli jsme jejich čas věnovat Mastershopu, když je velmi žádaný mezi zákazníky.

Dnes už existují skvělé alternativy

Mastershop vznikal v době, kdy eshopy stavěly velké předražené firmy, anebo studenti doma na koleně. Pronajímaný eshop tehdy nebyl kvalitní.

Dnes už existuje dokonalý shoptet.cz, nebo např. shopify.com. A když náš zákazník bude osahávat nový sortiment, rádi mu zajistíme spuštění jednoho z těchto systémů.

Děkujeme

Všem zákazníkům děkujeme za spolupráci a možnost si tento tržní segment osahat. Byla to cenná zkušenost, ze které budeme čerpat v našem dalším rozvoji.

Eshopy, které jsou na mastershopu dosud v provozu, udržímev provozu i nadále. Jsou to dlouhodobě běžící eshopy, jejich majitelé už mastershop znají a vyžadují minimum péče.

S pozdravem
Tomáš Hojgr, jednatel RELIGIS s.r.o.