Shopcamp 2015

Shopcamp 2015 je konference zaměřená na e-commerce a proběhla v sobotu 17. říjná v Praze na půdě ČVUT. Konference byla vyprodaná během necelých 2 minut, a to bylo nabídnuto k registraci 350 míst. Mimo konferenci s klasickými přednáškami, kterých bylo 9, měli účastnící možnost se registrovat na praktické workshopy.

Prvním přednášejícím byl Tomáš Braverman z Heureky s přednáškou: E-commerce 2015 – čísla a trendy. Přednáška byla plná zajímavých čísel z globální případové studie Heureky. Dozvěděli jsme se, jak si ve 14 kategoriích vedou jejich nejlepší zástupci a také, že analyzované kategorie mají obrat 35 miliard korun za poslední půlrok.
Dále jsme se dozvěděli, jaké jsou podíly 14 kategorií na obratu e-commerce, vývoj v meziročním srovnání nebo počet e-shopů v konkrétních kategoriích a mnoho dalších důležitých údajů. V prezentaci, která byla nabitá čísly, obsadil jeden z našich e-shopů Slune-cz.cz v kategorii dětské zboží krásné 5. místo dle obratu.

 

1. Obchod slune-cz.cz v top 5 – dětské zboží

nejlepsi-eshopy-kategorie-detske-zbozi

 

2. Rychle rostoucí kategorie s drogerii

nejlepsi-eshopy-v-kategorii-drogerie

 

3. Jedna z nejtěžších kategorií české e-commerce scény

nejlepsi-eshopy-v-kategorii-it-mobily

 

Všechna potřebná čísla a více informací z případové studie společnosti Heureka.cz najdete zde.

Na skvělou prezentaci navázal mistr oboru Marek Prokop a zvolil si velice zajímavé téma, které neslo název Co zbyde obchodům z marketingu, když škrtnou veškerou reklamu.
Zmínil, jakou funkci by „měl“ plnit e-shop pro zákazníka. Promluvil o lovebrandu, který nese název Bonami. Dále poukázal na Alza.cz, která je dlouhou dobu jedničkou na trhu a pár let zpět nepoužívala SEO ani PPC. Navíc pronesl velice trefnou větu, ve které řekl: „Nemůžete se spolehnout, že vás zákazník nějak najde a později vás zase nějak najde, jelikož velice důležité je budovat vztah se zákazníkem.“

Velice obsáhlou, ale přesto zájímovou prezentaci měl Jan Kvasnička. Svojí prezentaci pojmenoval: Personalizace, velká zbraň, která se může otočit proti vám. Ve své přednášce zmiňoval spoustu tipů a rad, jak dobře perzonalizovat e-shop a jak to celé nepokazit. Jako příklad uvedl, situaci se stolní lampou. Zákazník si prochází lampu vícekrát a e-shop se ho zeptá: „Už jsi viděl jak tato lampa svítí?“ Potencionální zákazník vidí v detailu produktu skutečné fotky rozsvícené lampy. Takových příkladů, jak lze dobře dělat personalizaci, zmínil snad spousty a jelikož prezentace byla v rychlém tempu, tak si velice rád zhlédnu záznam Honzovy prezentace ještě jednou.

V druhé polovině konference se představil Pavel Ungr, který měl přednášku na téma: Jak na strukturu webu z pohledu SEO. Snažil se vysvětlit proč je důležitá klasifikace klíčových slov a jak zní vytvořit architekturu webu. Přednáška se nesla v podobném duchu jako Pavlovo nové školení SEO/UX, o kterém psal můj kolega a více si můžete přečíst v jeho článku.

V samotném závěru konference přišel na scénu guru na analytiku Jan Tichý, který si zvolil téma své prezentace: E-shop není jen web. Celá prezentace se nesla v duchu návodu pro samotné majitelé e-shopů, jak svůj traffic neměřit a nevyhodnocovat v Google Analytics, jelikož základní metriky jsou velice zkreslující a sami o sobě toho moc o výkonnosti elektronického obchodu neřeknou.

Toto byl stručný přehled, pro mě toho nejzajímavějšího z letošního úspěšného Shopcampu a těším se na ten příští.