Školení vyhledávačů zboží od Mergada

MERGADO je špičková služba, která umožňuje eshopům export na vyhledávače zboží, aniž by potřebovaly programátory.

Z téměř jakéhokoliv datového XML feedu, který eshop umí vygenerovat, umí bez programátora vyrobit jiný feed. Takže změny specifikací, doplnění dat, změna struktury dat v jednotlivých polích, atp. lze dělat levně, rychle, snadno a pohodlně. Výsledkem jsou kvalitnější feedy a lepší prezentace na zbožovkách = vyšší zisky pro eshop.

Dne 12.1.2017 pořádalo Mergado své tradiční školení optimalizace pro vyhledávače zboží a základů práce s Mergadem. A já jsem na této akci nesměla chybět.

skoleni-mergado

(Zdroj: Facebook Pan Mergado)

Školitele nejdřív zajímala naše očekávání

Michal Janík

Michal Janík

Školení vedl osobně šéf Mergada, Michal Janík.  Hned na začátku školení jej zajímalo, co nás zajímá a proč jsme na školení zamířili.

Dále jsme si shrnuli největší zbožové vyhledávače u nás i u nejbližších zahraničních sousedů.

Následovalo představení jednotlivých zbožových vyhledávačů, jejich obecné fungování, pozici na trhu. Konzultovali jsme požadovaný formát XML feedů i jednotlivé značky,  princip párování a k čemu je dobré.

 

Prošli jsme novinky ve zbožovkách za minulý rok 2016

Dalším tématem byly novinky za poslední rok 2016. Mezi ty patří např.

 • nový formát XML feedu pro Zboží.cz, kdy starý přestal platit 1.8.2016,
 • redesign stránek Zboží.cz
 • vylepšení kategorie oblečení a móda na Zboží.cz
 • Za zmínku stál také přechod Zboží.cz na HTTPS, kdy tato novinka stále dělá neplechu ve statistikách Google Analytics, pokud s nimi neumíte pracovat.

Na Heurece pak šlo o

 • nový tag GIFT, kterým předáváte v XML souboru informaci o dárku zdarma a díky tomu došlo ke změně pravidel pro pojmenování produktů v tagu PRODUCT
 • spuštění heureka košíku na Heureka.sk.
 • Neopomenulo se také plošné zdražení cen za proklik na Heureka.cz, o které jsme informovali již v článku.
 • Debatu vyvolala také nedávná akce Bezheureky.cz, která reagovala na prodej Heureky investiční skupině Rockaway.

Na závěr jsme probrali konkrétní postupy na Mergadu

 • Jak tvořit samotné exporty v Mergadu.

mergado-novy-export

 • Mergado dokáže konvertovat jednotlivé XML feedy z jiného XML feedu. Takže tam, kde bylo nutné volat po vývojářích, to za nás Mergado zvládne, dokáže totiž zpracovat několik desítek různých XML feedů.
 • Mergado nabízí několik aplikací, s kterými můžete např. upravovat obrázky, biddovat atd.:  Bidding Fox, který řídí ceny prokliků za vás, Feed image Editor, který vám pomůže s úpravou obrázků atd.

mergado-aplikace

 • Díky Mergadu budete moci do XML feedu doplnit tagy, které v něm chybí a ty pak hromadně naplnit požadovanými informacemi.
 • Obrovský přínos vidím v možnosti hromadného zařazení kategorií do zbožového vyhledávače. Dříve bylo nutné upravovat administrace eshopů, tak, aby si každý zákazník mohl ručně zařadit vlastní kategorii do kategorie srovnávače. Tento proces byl velmi zdlouhavý, ale  díky Mergada je toto zařazování rychlejší a efektivnější.
 • Názvy produktů. Mnohdy záleží na pojmenování produktů, tedy na tom, aby v názvu nechyběly důležité údaje a parametry, jako je výrobce a produktová řada. Díky použití jednoduchých pravidel Mergada vám tento  zdlouhavý  ruční proces přepisování názvů také odpadne.
 • Pokud eshop nabízí benefity v podobě dopravy zdarma či osobního odběru, není nic jednoduššího než pomocí Mergada tyto benefity doplnit do XML feedu a inzerci produktů takto vylepšit.
 • Pokud jsou některé z  inzerovaných produktů ztrátové, lze je v Mergadu skrýt, aby se na zbožové vyhledávače vůbec nezasílaly, a to opět bez jakéhokoli zásahu programátora.

Zkrátka Mergado nabízí velké spektrum funkcí, které zvládnete ovládat a nastavovat sami, bez jakéhokoli zásahu programátora. To jistě potěší nejen zákazníka, který ušetří náklady a čas, ale také marketingové specialisty, kteří mají pod křídlem více eshopů, o které je nutno se kvalitně starat.

Celým školením Mergada nás provázel jak jinak než Michal Janík, který trpělivě zodpovídal naše zvídavé dotazy a pěchoval  nás informacemi, které pro nás byly velice zajímavé a rozhodně přínosné.